This action requires an account to continue. Please log in or create an account in order to proceed with your booking.
Close to the Black Sea Coast
Located just a 5-minute walk from the Black Sea coast, Hotel Nika offers a convenient and picturesque stay for guests looking to enjoy the beach and the city.
Comfortable Rooms and Amenities
The classic-style rooms at Hotel Nika are designed in neutral colors and equipped with modern conveniences like satellite TV, air conditioning, and en suite bathrooms with complimentary toiletries. Guests can also enjoy the hotel's small library and children’s playground.
Convenient Location and Free Parking
Within a short walk, guests can find cafes, shops, and nightclubs, making it easy to explore the vibrant surroundings. Additionally, with free Wi-Fi and free private parking, Hotel Nika ensures a hassle-free stay for all guests.
Book your stay at Hotel Nika now for a delightful seaside getaway.
Please inform of your expected arrival time in advance. You can use the Special Requests box when booking, or contact the property directly using the contact details in your confirmation.
Swimming pool: Closed from Thu, Oct 1, 2026 until Tue, Jun 1, 2027
A deposit may be required at the property.
Free private parking is possible on site (reservation is not needed).
Pets are allowed on request. Charges may be applicable.
WiFi is available in all areas and is free of charge.
Children of any age are allowed.
Children up to and including 1 year old stay for UAH 300 per person per night when using an available cot.
Children up to and including 5 years old stay for UAH 100 per person per night when using an existing bed.
Children up to and including 5 years old stay for UAH 300 per person per night when using an available extra bed.
People 6 years old and over stay for UAH 400 per person per night when using an available extra bed.
Any type of extra bed or child's cot/crib is upon request and needs to be confirmed by management.
Supplements are not calculated automatically in the total costs and will have to be paid for separately during your stay.
Сервіс й клієнтоорієнтованість на найвищому рівні. Незважаючи на складні умови через атаки ворога, персонал робить свою роботу та забезпечує гарний настрій та спокій гостей.
В готелі є затишний куточок відпрчинку біля басейну, гарний сніданок і що дуже актуально - можливість сховатись від нічних атак на мінус першому поверсі в рестоані на м'яких диванах. Коли я зберусь знов відвідати Чорноморськ, то в мене не буде жодного сумніву де зупинитись. Однозначно це буде Ніка.
Шахеди які тероризують Одесу, але то , нажаль, як шторм в морі, не залежить від персоналу готелю.
Хочу подякувати персоналу який працював в ніч з 5 по 6 червня. В цю страшну ніч, дуже швидко та вірно відреагували адміністратор та охорона на подію, яка сталась в готелі. Після пожежної тривоги, вивели усіх мешканців з готелю, а прибиральниця пропонувала воду і запитувала, чи потрібна якась допомога. Дякую Вам, ви кращі! 👍🫶
P.S. В готелі дуже охайно, красиво та затишно. Смачні сніданки, спробувала майже всі☺️
Чистий та охайний номер
Зупинялись на 4 дні повертаючись з закордону, трошки відпочити та подихати морським повітрям навесні, не в сезон (але ж готель працюва!), в номерах було дуже холодно, на прохання ввімкнути кондиціонер для прогріву на ніч скзали - "у вас номери економ, тому не можна вмикати кондиціонери"! В той же час одна з 3-х адміністраторок на ресепшені весь день грілась кондиціонером, а коли бачила нас одразу ж вимикала....
Моя мама через таку холодину почала почуватись погано та по приїзду захворіла. Так як вона поїхала раніше на два дні, нам повернули гроші за дві ночі і це єдиний + з усієї цієї ситуації! Мене накрило трохи пізніше, по приїзду одразу лікарняний!
Хочеться звернутись до господарів цього готелю та нагадати, що якщо у вашому готелі є номер економ, це не значить, що до людей які їх забронювали має бути відповідне відношення як до "економ класу"!
Респект покоївкам за прибирання та бухгалтеру за швидке повернення коштів!
Schönes Hotel und guter Service
Абсолютно все: розміщення,.сервіс, ввічливість персоналу, умови проживання.Ми з внучкою перезавантажилися на 100 відсотків.Дякую за відпочинок, буду рекомендувати друзям і знайомим.
Нам сподобалось все
Все є для відпочинку, роблять прибирання, дуже комфортно
Можливо трохи прохолодно ніж хотілося в номері
Your guide to the flawless travel experience