This action requires an account to continue. Please log in or create an account in order to proceed with your booking.
Convenient Location
Hotel Korel is centrally located in Poznań, just a short 5-minute drive to the Poznań International Fair. Guests can easily access the city's key attractions and business centers.
Comfortable Accommodation
Each room at Korel is designed with warm colors and equipped with modern amenities including free Wi-Fi, a flat-screen TV, and a stylish bathroom with complimentary toiletries. Deluxe rooms even offer a convenient kitchenette for added comfort.
Dining Experience
Guests can enjoy a delicious breakfast at the on-site restaurant, which also serves a variety of Polish and Italian dishes. It's the perfect way to start your day before exploring the city.
Experience convenience, comfort, and great dining options at Hotel Korel. Book your stay now for an unforgettable Poznań experience.
Guests under the age of 18 can only check in with a parent or official guardian.
When staying at the property with children, note that the property is legally obliged to apply standards for the protection of minors to determine the identity of the minors and their relationship with the adult they’re staying with.
A deposit may be required at the property.
WiFi is available in all areas and is free of charge.
Private parking is possible on site (reservation is needed) and costs PLN 20 per day.
Pets are allowed. Charges may be applicable.
Children of any age are allowed.
Children up to and including 3 years old stay for free when using an available cot.
Children up to and including 6 years old stay for free when using an existing bed.
People 6 years old and over stay for 60 zł per person per night when using an available extra bed.
Any type of extra bed or child's cot/crib is upon request and needs to be confirmed by management.
Supplements are not calculated automatically in the total costs and will have to be paid for separately during your stay.
Lokalizacja ok, śniadania ok. Z biletem całodobowym i komunikacją miejską pod hotelem niby daleko a jednak blisko i szybko.
Brak klimatyzacji, hałas z za okna (rechocząca żaba - okno od "podwórka" a tam plac przygotowany do budowy a na nim dwie glinianki w której rechotały żaby a że nie ma klimatyzacji to okno musiało być otwarte. Stukot tramwajów)
Materac stanowczo za miękki - dwie noce słabe spanie i do tego ta żaba....
Velice vstřícná a ochotná paní recepční.
Bylo by fajn, mít na pokoji ledničku.
Śniadanie smaczne, potrawy na ciepło, wędliny, warzywa, słodkości do kawy, wszystko świeże. Pyszna kawa z ekspresu. Personel miły, pomocny. Przepyszne dania obiadowe z karty, podane w smakowity dla oka sposób. W pokoju klimatyzacja, woda butelkowa do picia, w łazience dużo miejsca do położenia kosmetyków, suszarka. Dogodny dojazd do hotelu, jak i do planowanych miejsc podróży komunikacją miejską.
Może w szafce pod telewizorem mogłaby znaleźć się lodówka:)
Super hotel i naprawdę miła obsługa. Ekstra, że w pokoju jest płyta indukcyjna i wyposażony aneks kuchenny.
Super jak zawsze dzięki młodemu życzliwemu personelowi - rzadko to się zdarza. Wszystko co potrzeba na krótki pobyt jest w pokoju, zestaw kawowy i herbata. Parking płatny 20 zł obok hotelu, dużo miejsc parkingowych. Przystanek tramwajowy pod hotelem.
Trochę drogie śniadania i restauracja.
Obsługa baaaardzo miła, czysto a to w sumie najważniejsze dla mnie.
Kosz tylko w łazience, trochę gorąco przez brak klimatyzacji
Bardzo miła obsługa w rejestracji.
1. W restauracji dostałam surowe mięso jednak szef kuchni uznał że tak nie jest mimo iż 3 inne osoby mi towarzyszące były takiego zdania jak ja. Niestety Pan nie miał na tyle odwagi czy też kultury by wyjść z kuchni i ze mną o tym porozmawiać tylko "wystawił" Panią kelnerkę co chyba było gorsze niż surowe mięso.
2. W pokoju dwuosobowym warto byłoby żeby były dwa krzesła a nie jedno i brakowało talerzyka, czy sztućców żeby wieczorem, kiedy restauracja jest już zamknięta coś sobie przygotować samemu. Nie ma też czajnika ale Panie z rejestracji chętnie nam go użyczyły.
Lokalizacja
Brak czajnika, herbaty , lodówki, klimy, suszarka zepsuta
Super lokalizacja, obsługa, czysto, na krótki wypad jak najbardziej polecam
Ogólne wrażenie popsuły dziury w firankach które były bardzo widoczne.
Your guide to the flawless travel experience