Residence La Mason

Hotels
9.2 (4 reviews)
Contrada Mason 1 , Montebello Vicentino , it

Free
Children allowed
Pets allowed

Facilities

Offsite parking discounted rates available
Non-smoking rooms
Air conditioning
Family rooms
Pets allowed
Express check-in/check-out
Safety deposit box
Fax/photocopying
Non-smoking throughout
Private check-in/check-out
See all facilities

Property Description

Lush Garden Views:
Enjoy the serene environment with garden views and a private entrance for convenience.

Modern Amenities:
Relax in air-conditioned rooms with a well-equipped kitchen, free parking, and complimentary WiFi.

Family-Friendly Facilities:
Keep the little ones entertained with outdoor play equipment and explore the area with bicycle rentals.

Book your stay at Residence La Mason today for a memorable experience in Montebello Vicentino!

Important information:

Please inform of your expected arrival time in advance. You can use the Special Requests box when booking, or contact the property directly using the contact details in your confirmation.
Guests are required to show a photo ID and credit card upon check-in. Please note that all Special Requests are subject to availability and additional charges may apply.
This property does not accommodate bachelor(ette) or similar parties.

Check-in and check-out hours:
Check-out: 10:00 AM
Airport code: VRN

Property Policies

  • Parking

    Free private parking is possible on site (reservation is not needed).

  • Pets

    Pets are allowed on request. Charges may be applicable.

  • Internet

    WiFi is available in the hotel rooms and is free of charge.

  • Children and extra bed policy

    Children of any age are allowed.
    Children up to and including 2 years old stay for free when using an available cot.
    Children up to and including 15 years old stay for € 10 per person per night when using an existing bed.
    Children up to and including 15 years old stay for € 10 per person per night when using an available extra bed.
    People 16 years old and over stay for € 20 per person per night when using an available extra bed.
    Any type of extra bed or child's cot/crib is upon request and needs to be confirmed by management.
    Supplements are not calculated automatically in the total costs and will have to be paid for separately during your stay.

Location

Guest Reviews

9.2
Based on 4 reviews
S
Sollami couple it
9
2025-11-05 via Nuitee
H
Harrie
4
En blandet oplevelse
Pros:

Vi (mor, far og søn) fik på forhånd en mail og fortalte om tidspunktet af vores ankomst. Luca var meget hjælpsom og imødekommende, og der er absolut intet at udsætte på servicen. Vi blev dog skuffet over vores lejlighed på øverste sal, fordi alle vinduer sad under øjenhøjde eller højt oppe i taget. De følte derfor virkelig, at man var gået i kloster. Selvom lejligheden var meget rummelig, vejede det ikke op i forhold til det manglende udsigt/lys. Værelserne i stueplan, havde ikke denne ulempe.
Mason ligger tæt på motorvej og den landevej, som fører dertil, er meget befærdet. Dette er en stor fordel når man skal køre derfra, men har så den ulempe, at der er meget trafikstøj og det er ikke særligt sikkert/behageligt at gå langs vejen, hvor der køres alt for stærkt. Der er et bord og stole og haven, men pga. støjen er det ikke et særligt behageligt sted at opholde sig.
Der er et godt udstyret køkken, og der er kun 5 min. kørsel til supermarkedet. Desuden er der flere gode restauranter i nærheden samt utallige vingårde. Det er nemt at komme til Verona og Vincenza (25min), som begge to er et besøg værd. Der var ikke nogen rigtige gåmulighdeder direkte fra hotellet. Vi havde tre gode dage i området, men ville nok ikke vælge dette hotel, hvis vi kommer tilbage en anden gang.

2016-07-25 via Nuitee
A
andrea
8
decisamente consigliabile
Pros:

È un ottimo residence, con tutti i vantaggi del caso

2015-12-20 via Nuitee
V
Verified traveler
8
Alojamiento en antigua casa de campo
Pros:

El alojamiento ocupa parte de una antigua casa de campo y está organizado con apartamentos amplios, bastante cómodos. El mayor inconveniente es que no hay personal de servicio por las noches

2014-09-28 via Nuitee