This action requires an account to continue. Please log in or create an account in order to proceed with your booking.
Historic Charm
Hotel Höfli, the oldest building in Altdorf, exudes historic charm dating back to 1768.
Dining Delights
Indulge in regional Swiss specialties at the traditional restaurant or savor Italian delights at the hotel's pizzeria.
Convenient Location
With free private parking, close proximity to Lake Lucerne, and easy access to the motorway and train station, Hotel Höfli offers convenience and comfort for your stay.
Experience the historic charm and modern comforts of Hotel Höfli. Book now to secure your stay!
Free private parking is possible on site (reservation is not needed).
WiFi is available in public areas and is free of charge.
Pets are allowed. Charges may be applicable.
Children of any age are allowed.
Children up to and including 2 years old stay for free when using an available cot.
Children up to and including 3 years old stay for free when using an existing bed.
Children from 4 years old to 17 years old stay for CHF 20 per person per night when using an existing bed.
Children up to and including 2 years old stay for free when using an available extra bed.
Any type of extra bed or child's cot/crib is upon request and needs to be confirmed by management.
Supplements are not calculated automatically in the total costs and will have to be paid for separately during your stay.
スタッフはフレンドリー。
併設しているピザはとても美味しい。
デザートのパフェもおすすめですが大きい。
朝食に野菜を置いてほしい。
Das Hotel liegt sehr zentral und es gibt hoteleigene, kostenfreie Parkplätze. Das Superior Zimmer im neuen Nebengebäude war hell, sehr groß und geräumig. Das gesamte Personal ist sehr freundlich!
Zeer verzorgd
Sehr saubere, grosszügige Zimmer in ruhiger Lage.
Grosses Zimmer, Sauber, warm komfortabel.
Parkplätze
Freundliches Personal, gut gelegen, Autoparkplatz direkt vor dem Hotel, Restaurant mit sehr gutem Wild
Location and staff were great. Rooms are relatively large and comfortable. Restaurant very nice.
Nothing
L accueil chaleureux
Helaas geen goede ervaring. Familiekamer geboekt en toen we aankwamen was er geen kamer meer beschikbaar in het hotel. Wij konden gehuisvest worden in de studio’s. In het dorp, daar konden we ook niet parkeren. Dus bagage daar afzetten, auto weer terug naar hotel en dan weer lopend naar studio’s. In studio’s ziet alles er heel netjes en schoon uit, maar het warme water was na 15 min op. Dus koude douche. Na een belletje naar de receptie bleek dat er nog wel een familie kamer beschikbaar was in het hotel, andere gasten waren niet komen opdagen. Heel bijzonder dat wij eerder arriveren dan de andere gasten en met 2 kinderen naar de studio worden gestuurd en dat de familiekamer vrij wordt gehouden voor gasten die na ons zouden arriveren. Uiteindelijk is het opgelost met de receptie, maar waarom er zo is gehandeld, blijft ons een raadsel. De receptie was ervan overtuigd dat ze ons goed hadden geholpen met verblijf in de studio’s, maar als je nog een familiekamer vrij hebt, klopt er iets niet. Wij zijn zeker 1,5 uur in de weer geweest en deze tijd hadden we ook kunnen besteden aan even relaxen na een reisdag van 10 uur. Zal wel iets met kosten en commissie te maken hebben gehad, maar laat je gasten daar niet de dupe van zijn. Wij komen hier nooit weer.
Personeel en de manier waarop wij werden behandeld.
Super Familienzimmer. Sehr Central gelegen.
mooie ruime kamer, kleine afstand vanaf de snelweg en net voor de Gotthardtunnel richting het zuiden.
Restaurant is erg prijzig maar wel goed.
The location was excellent. Dinner was great.
Your guide to the flawless travel experience